37 reprezentanți ai Poliției de Frontieră au participat în cadrul unui seminar aprofundat în domeniul dreptului refugiaților, organizat, în orașul Cahul, de către oficiul UNHCR în Republica Moldova.Acest eveniment se înscrie în Programa Regională de Protecție din Belarus, Moldova și Ucraina, cu finanțare din partea UE, și a reunit, în cadrul acestuia, polițiștii de frontieră din direcţiile regionale, secțiile control de frontieră internaționale și sectoarele poliției de frontieră situate la sudul țării.
La seminar au participat mai mulți experți din diferite instituții, printre care dl Martin Sergiu, Direcția Supraveghere și Control a Departamentului Poliției de Frontieră, dl Rotaru Cezar, Comisar de Poliție al Direcției de Combatere a Migrației Ilegale și a Infracționalității transfrontaliere de la Serviciul Combaterea migrației ilegale al IGPF România, dna Guma Natalia, Direcția Azil și Integrare a Biroului Migrație și Azil din Moldova, dl Roman Marin, UNHCR Moldova și dl Palii Oleg, ONG „Centrul de Drept al Avocaților” din Moldova.
Pe parcursul reuniunii, experții în domeniu au prezentat informații despre sistemul de azil și legislația din Republica Moldova, inclusiv mandatul UNHCR în Moldova, rolul Poliției de Frontieră și aspectele etice în procesul de securitate a frontierei, precum și identificarea persoanelor care au nevoie de protecție internațională. Totodată, în cadrul discuțiilor a fost pus accentul pe importanța ONG-urilor atât în procesul de monitorizare a protecției la frontieră, cât și în acordarea asistenței juridice solicitanților de azil.
Seminarul a decurs sub formă interactivă, participanţii fiind puși în situații de examinare a diferitor studii de caz, relevante pentru activitatea acestora. La fel, au beneficiat de un joc de rol, în care poliţiştii de frontieră trebuiau să gestioneze o situaţie de solicitare a azilului la frontieră.

